Lista stadionów Realu Madryt

Stadiony Realu Madryt

Królewscy na Santiago Bernabéu stacjonują już od 1947 roku, ale zanim wybudowano ten monumentalny obiekt, to rozgrywali swoje domowe mecze na kilku innych arenach. W posiadaniu klubu znajduje się też mniejszy stadion, zlokalizowany w dzielnicy Valdebebas.

Campo de O'Donnell (1912–1923)

Na początku swojej działalności Real Madryt grał na boisku zlokalizowanym na terenie dzierżawionym od królowej Krystyny, mieszczącym się nieopodal starej areny walk byków. Zawodnicy przebierali się w sąsiedniej tawernie La Taurina, która służyła również jako magazyn na sprzęt. Z upływem lat i coraz większą liczbą kibiców wspierających klub, Los Merengues zaczęli jednak potrzebować większego obiektu i tak oto w 1912 roku trafili na Campo de O'Donnell – nowoczesny obiekt z dwiema trybunami, mogący pomieścić aż 6 tysięcy widzów.

Estadio de Chamartín (1924–1946)

Gdy grunty, na których funkcjonował O'Donnell zostały sprzedane pod budowę mieszkań, Królewscy musieli zacząć szukać sobie nowego domu. W ten oto sposób w 1923 roku przenieśli się tymczasowo na Campo de Ciudad Lineal o pojemności 8 tysięcy widzów. Stadion ten pod wieloma względami był idealny dla Los Blancos, ale ciężko się było na niego dostać, w związku z czym władze klubu postanowiły zbudować własny obiekt w Chamartín – wówczas odrębnym mieście, a obecnie jednym z dystryktów Madrytu. Pomysłodawcą zbudowania areny był Carlos López-Quesada, a za prace budowlane odpowiadał José María Castell. Stadion ostatecznie mógł pomieścić 15 tysięcy widzów i posiadał zadaszoną, 4-tysięczną trybunę.

Stadion Realu MadrytEstadio Santiago BernabéuŹródło: commons.wikimedia.org. Autor: Ank Kumar

Estadio Santiago Bernabéu (1947– )

Wojna domowa odcisnęła spore piętno na Estadio Chamartín. Stadion został jednak wyremontowany, a jego pojemność zwiększono do 25 tysięcy widzów. Kibiców Królewskich cały czas jednak przybywało, w efekcie czego w pewnym momencie zaistniała pilna potrzeba zainwestowania pieniędzy w budowę większego obiektu. Plan udało się zrealizować pod wodzą nowego prezydenta klubu – Santiago Bernabéu. Stary obiekt został wyburzony, Los Merengues przenieśli się tymczasowo na Vicente Calderón, a w roku 1947 powrócili na nowy obiekt, wybudowany w miejscu poprzedniego. Arena początkowo nazywała się Nuevo Estadio Chamartín i mogła pomieścić nieco ponad 75 tysięcy widzów. Na przestrzeni lat ku czci legendarnego prezydenta zmieniono nazwę stadionu, a w wyniku kolejnych remontów jego pojemność kilka razy ulegała zmianie i w szczytowym momencie wynosiła aż 120 tysięcy widzów. Na Santiago Bernabéu odbywały się m.in. finałowe spotkania mistrzostw Europy, mistrzostw świata, Pucharu Europy Mistrzów Klubowych oraz Champions League.

Estadio Alfredo Di Stéfano (2006– )

Ten niewielki stadion o pojemności 6 tysięcy widzów został otwarty w 2006 roku na terenie klubowego kompleksu La Ciudad del Real Madryt, znajdującego się w dzielnicy Valdebebas. Wykorzystywany jest przede wszystkim przez zespół rezerw Los Blancos oraz drużyny młodzieżowe.